Pierwsze kroki w Tamriel
W polskiej społeczności istnieje dużo poradników, zwłaszcza tych w formie filmów. Brakuje z kolei tych tekstowych. Trzeba więc tworzyć tekstowe, aby były różne opcje i formy, poza tym przed Wami znajduje się poradnik, który odpowiada na te najczęściej zadawane pytania i wszystko omawia w wygodnym skrócie, a przy okazji jeszcze obala parę mitów. Ja również spotykam się z licznymi pytaniami o to, co tłumaczy poniższy poradnik. Poradnik napisał Kunrad, Starszy Skryba w naszym projekcie. Pierwsze kroki w Tamriel Nawet nie wiecie, jak często w czasie moich przygód w ESO byłem świadkiem, jak przestraszeni wręcz nowi gracze pytają na czatach gildii, czy ich rasa pasuje do klasy, czy ich klasa nadaje się na tanka/healera/damage dealera (dd). W poniższym materiale omówię tworzenie postaci i pierwsze kroki w…
W polskiej społeczności istnieje dużo poradników, zwłaszcza tych w formie filmów. Brakuje z kolei tych tekstowych. Trzeba więc tworzyć tekstowe, aby były różne opcje i formy, poza tym przed Wami znajduje się poradnik, który odpowiada na te najczęściej zadawane pytania i wszystko omawia w wygodnym skrócie, a przy okazji jeszcze obala parę mitów. Ja również spotykam się z licznymi pytaniami o to, co tłumaczy poniższy poradnik.
Poradnik napisał Kunrad, Starszy Skryba w naszym projekcie.
Pierwsze kroki w Tamriel
Nawet nie wiecie, jak często w czasie moich przygód w ESO byłem świadkiem, jak przestraszeni wręcz nowi gracze pytają na czatach gildii, czy ich rasa pasuje do klasy, czy ich klasa nadaje się na tanka/healera/damage dealera (dd). W poniższym materiale omówię tworzenie postaci i pierwsze kroki w ESO i postariam się rozwiać część mitów.
Tworzenie postaci
Na tworzenie postaci od strony mechanicznej – a więc to, co bezpośrednio wpływa na parametry naszej postaci – składa się rasa i klasa. I tutaj pojawia się pierwszy mit, wzięty z innych gier MMORPG i RPG: rasa i klasa naszej postaci – szczególnie na początku – nie mają większego znaczenia. Rasa postaci zapewnia nam pewne bonusy w grze. Nie są one jednak zbyt duże i można sobie bez nich poradzić. Oczywiście nieco łatwiej będzie grać healerem, w pełni nastawionym na magickę, jeśli mamy bonus +8% do maksymalnej many lecz bez niego będziemy tylko trochę słabsi. Poza tym, miejsce tego bonusu zajmie po prostu inny, który tez można wykorzystać.
Klasy
W grze aktualnie istnieje 5 klas: Sorcerer, Dragonknight, Nightblade i Templar, które są klasami podstawowymi oraz Warden, który wymaga oddzielnego kupienia go. Każdą klasą można grać każdą rolę, jednakże każda ma nieco inny styl oraz inne zdolności. Poniżej przedstawię krótkie omówienie każdej z nich.
Sorcerer – do czasu Wardena, unikalnym elementem tej klasy była możliwość pasywnego posiadania petów – stworów, które zapewnią nam bonusy i pomogą w walce. Jest bardzo wszechstronny, choć granie nim jako tankiem może wymagać nieco więcej rozeznania w grze.
Dragonknight – chyba najprostsza klasa – nie grałem nią zbyt wiele ale raczej nie ma mechanik, które wymagałyby doświadczenia.
Templar – klasa niezwykle wszechstronna. Można nią łatwo grać każdą rolę, lecz granie tej roli naprawdę dobrze wymaga niezwykłego doświadczenia, jako że może nas ograniczać brak zasobów. Na początku jest jednak bardzo prosty i przejrzysty.
Nightblade – dyskusyjnie najtrudniejsza klasa w grze i jednocześnie moja ulubiona. Może to nie być oczywiste, lecz tutaj również możemy grać każdą rolę, choć inni mogą nas za to wyśmiewać – nie przejmujmy się tym.
Warden – klasa dośc ciekawa – posiada skille, które aktywują się dopiero po jakimś czasie po rzuceniu np. skrzekacz, który zadaje obrażenie dopiero po około sekundzie od rzucenia. Przez to oraz niezwykle tanie ultimate – zdolności, które wymagają oddzielnego zasobu do rzucenia.
Broń
Nie jest to część tworzenia postaci lecz równie oddziałująca na rozgrywkę. Broń jest nieco sztywniej przypisana do ról – tank musi nosić broń jednoręczną i tarczę, healer kostur leczący itd. Nie oznacza to oczywiście, że nie można eksperymentować. Odpowiem od razu na pytanie, które bardzo często pada z ust nowych graczy: poszczególnie bronie w danej katerogii (miecz, młot, topór czy kostury równych żywiołów) nie różnią się od siebie niemal niczym – szczególnie na początku.
Oraz jeszcze jedno: zbroja i sety, przed przekroczeniem progu 160 champion points (po 50 lvl) również nie mają znaczenia i nie należy się nimi przejmować.
Rodzaje aktywności w grze
Najważniejszą dla mnie częścią ESO są questy. Ich poziom trudności jest niezwykle niski a przeciwnicy skalują się do poziomu wszędzie, więc nie trzeba się ograniczać.
Dalej mamy dungeony (4 osobowe, powtarzalne instancje) oraz triale (12 osobowe, trudne, powtarzalne instancje). Wymagają one zwykle jakiegoś doświadczenia, ale dungeony w trybie normal są przystosowane do robienia ich przed 50 lvlem. Na triale lepiej poczekać, aż będziemy mieli konkretny build.
PvP – mamy do dyspozycji masowe w Cyrodiil albo grupowe na Battlegrounds. Oba odblokowywują się na 10 lvlu.
Więc jeśli wyszedłeś po raz pierwszy z samouczka to porozglądaj się, zrób parę questów, pozbieraj materiały do craftingu i baw się dobrze. Nic Cię nie ogranicza, ani nie pogania.